Make table tennis even more exiting. Bet on table tennis with Pinnacle, bet365, William Hill, SboBet, TitanBet or Coral*

Slovenia Open 2016 – Final day results

Women’s Singles 1/4: Kasumi Ishikawa JPN vs Jihee Jeon KOR 3-4
Women’s Singles 1/4: Ai Fukuhara JPN vs Tianwei Feng SIN 1-4

Men’s Singles 1/4: Jun Mizutani JPN vs Saehyuk Joo KOR 4-3
Men’s Singles 1/4: Youngsik Jeoung KOR vs Chih-Yuan Chuang TPE 0-4

Women’s Doubles 1/2: Jihee Jeon KOR/Haeun Yang KOR vs Maria Dolgikh RUS/Polina Mikhailova RUS 2-3
Men’s Doubles 1/2: Youngsik Jeoung KOR/Sangsu Lee KOR vs Kwan Kit Ho HKG/Chun Ting Wong HKG 0-3

Women’s Singles 1/2: Jihee Jeon KOR vs Tianwei Feng SIN 2-4
Men’s Singles 1/2: Jun Mizutani JPN vs Chih-Yuan Chuang TPE 4-3

The results are taken from the site of ITTF.

Latin America Cup – Day 2 Results

Women’s Singles (Qual Groups): Gremlis Arvelo VEN vs Idalys Lovet CUB 4-2
Women’s Singles (Qual Groups): Paulina Vega CHI vs Estefania Ramirios ESA 4-3

Women’s Singles (Qual Groups): Lady Ruano COL vs Ana Codina ARG 4-2
Women’s Singles (Qual Groups): Katherine Low CHI vs Andrea Estrada GUA 4-2

Men’s Singles (Qual Groups): Jorge Campos CUB vs Emil Santos DOM 4-0
Men’s Singles (Qual Groups): Pablo Tabachnik ARG vs Josue Donado ESA 1-4

Men’s Singles (Qual Groups): Alberto Mino ECU vs Heber Moscoso GUA 4-0
Men’s Singles (Qual Groups): Daniel Gonzalez PUR vs Allan Gutierrez GUA 3-4

Women’s Singles 1/8: Caroline Kumahara BRA vs Lady Ruano COL 2-4
Women’s Singles 1/8: Gremlis Arvelo VEN vs Paula Medina COL 4-3

Women’s Singles 1/8: Lin Gui BRA vs Paulina Vega CHI 3-4
Women’s Singles 1/8: Katherine Low CHI vs Yadira Silva MEX 1-4

Men’s Singles 1/8: Hugo Calderano BRA vs Josue Donado ESA 4-1
Men’s Singles 1/8: Eric Jouti BRA vs Jorge Campos CUB 4-1

Men’s Singles 1/8: Allan Gutierrez GUA vs Alberto Mino ECU 0-4
Men’s Singles 1/8: Andy Pereira CUB vs Marcos Madrid MEX 2-4

The results are taken from the site of ITTF.

Bundesliga: Results from 07 December

The last matches for the year from German table tennis leagues have been played. Here are all the results:

TTC Schwalbe Bergneustadt vs 1. FC Saarbrücken-TT 3:2

Mengel, Steffen – Mattenet, Adrien 07:11 09:11 11:09 11:06 11:07 3:2
Tsuboi, Gustavo – Apolonia, Tiago 11:08 08:11 04:11 11:07 08:11 2:3
Duda, Benedikt – Nuytinck, Cedric 11:09 10:12 11:06 11:06 3:1
Mengel, Steffen – Apolonia, Tiago 09:11 10:12 09:11 0:3
Tsuboi, Gustavo – Mattenet, Adrien 07:11 06:11 11:09 11:09 13:11 3:2

TTC Hagen vs TTF Liebherr Ochsenhausen 1:3

Walther, Ricardo – Pitchford, Liam 04:11 07:11 05:11 0:3
Ionescu, Ovidiu – Skachkov, Kirill 11:07 06:11 11:08 09:11 09:11 2:3
Chiang, Hung-Chieh – Gauzy, Simon 11:00 11:00 11:00 3:0
Fejer-Konnert, A. – Skachkov, Kirill 03:11 05:11 07:11 0:3

SV Werder Bremen vs Post SV Mühlhausen 3:1

Steger, Bastian – Bardon, Michal 11:06 07:11 09:11 11:04 07:11 2:3
Crisan, Adrian – Hielscher, Lars 12:14 10:12 11:09 11:05 11:05 3:2
Cioti, Constantin – Vozicky, Bohumil 09:11 11:09 06:11 11:05 11:07 3:2
Steger, Bastian – Hielscher, Lars 11:08 07:11 11:07 10:12 11:02 3:2

TTC RhönSprudel Fulda-Maberzell vs TTC Zugbrücke Grenzau 3:2

Filus, Ruwen – Yoshida, Masaki 11:09 08:11 11:06 11:08 3:1
Wang, Xi – Gacina, Andrej 07:11 08:11 11:05 12:10 06:11 2:3
Süß, Christian – Groth, Jonathan 11:09 09:11 12:10 07:11 11:06 3:2
Filus, Ruwen – Gacina, Andrej 11:06 06:11 06:11 11:07 09:11 2:3
Wang, Xi – Yoshida, Masaki 11:05 11:06 11:09 3:0

Champions League – results from the last round

Men´s ECL, Gr. A
ROSKILDE BORDTENNIS (DEN) – FAKEL GAZPROMA ORENBURG (RUS) 0 : 3

TUGWELL Finn – SAMSONOV Vladimir 0 : 3 (7:11, 3:11, 7:11, 0:0, 0:0)
MASLOV Leonid – OVTCHAROV Dimitriy 0 : 3 (6:11, 7:11, 5:11, 0:0, 0:0)
BENTSEN Allan – SMIRNOV Alexey 1 : 3 (22:20, 7:11, 9:11, 7:11, 0:0)

Men´s ECL, Gr. A
PONTOISE CERGY (FRA) – OLIMPIA UNIA GRUDZIADZ (POL) 1 : 3

WANG Jain Jun – WANG Yang 3 : 1 (9:11, 11:6, 12:10, 11:5, 0:0)
KARLSSON Kristian – KAII Yoshida 2 : 3 (6:11, 17:15, 13:11, 11:9, 15:17)
FRANZ Peter – SUCH Bartosz 2 : 3 (11:8, 8:11, 9:11, 12:10, 4:11)
WANG Jain Jun – KAII Yoshida 2 : 3 (8:11, 11:5, 12:10, 6:11, 8:11)

Men´s ECL, Gr. B
ESLÖVS AL (SWE) – CHARTRES ASTT (FRA) 2 : 3

XU Hu – GERELL Par 3 : 2 (7:11, 9:11, 11:9, 11:8, 11:6)
SVENSSON Robert – GAO Ning 0 : 3 (6:11, 5:11, 7:11, 0:0, 0:0)
OEVERSJÖ Mattias – GARDOS Robert 2 : 3 (3:11, 12:10, 11:8, 4:11, 7:11)
XU Hui – GAO Ning 3 : 1 (11:9, 11:5, 10:12, 11:4, 0:0)
SVENSSON Robert – Gerell Par 1 : 3 (8:11, 7:11, 11:8, 6:11, 0:0)

Men´s ECL, Gr. B, R6
SW WERDER BREMEN (GER) WEINVIERTEL NIEDERÖSTERREICH (AUT) 1 : 3

CIOTI Constantin – HABESOHN Daniel 2 : 3 (15:17, 11:5, 6:11, 11:8, 8:11)
SZOCS Hunor – Janos – HOU Yingchao 2 : 3 (13:11, 4:11, 11:9, 4:11, 4:11)
CRISAN Adrian – HABESOHN Dominik 3 : 1 (11:7, 11:8, 7:11, 11:7, 0:0)
CIOTI Constantin – HOU Yingchao 0 : 3 (2:11, 10:12, 4:11, 0:0, 0:0)

Men´s ECL, Gr. C, R6
STEN MARKETING HB OSTROV (CZE) TTSC UMMC (RUS) 2 : 3

ŠIRUCEK Pavel – MONTEIRO Joao 3 : 1 (5:11, 11:8, 11:3, 11:8, 7:10)
TREGLER Tomáš – VLASOV Grigorij 2 : 3 (11:13, 11:8, 11:6, 7:11, 7:11)
KORBEL Petr – TAN Rui Wu 3 : 1 (15:13, 4:11, 11:8, 11:9, 0:0)
ŠIRUCEK Pavel – VLASOV Grigorij 2 : 3 (5:11, 9:11, 11:6, 11:7, 11:13)
TREGLER Tomáš MONTEIRO Joao 1 : 3 (5:11, 11:8, 8:11, 7:11, 0:0)

Men´s ECL, Gr. C, R6
1 FC SAARBRÜCKEN (GER) – VAILLANTE ANGERS (FRA) 0 : 3

MATTENET Adrien – PERSSON Jon 1 : 3 (7:11, 7:11, 11:5, 5:11, 0:0)
NUYTINCK Cédric – LUNDQVIST Jens 1 : 3 (11:7, 10:12, 8:11, 9:11, 0:0)
RODE Marc – MATSUDAIRA Kenji 2 : 3 (11:8, 7:11, 4:11, 11:7, 7:11)

Men´s ECL, Gr. D, R6
BORUSSIA DÜSSELDORF (GER) SPG WALTER WELS (AUT) 3 : 1

GIONIS Panagiotis – DEMETER Lehel 3 : 0 (11:4, 11:3, 11:4, 0:0, 0:0)
ACHANTA Sharat Kamal – PETE Zolt 3 : 1 (11:3, 10:12, 11:3, 11:5, 0:0)
HEISTER Danny – PLATTNER Dominique 0 : 3 (6:11, 8:11, 10:12, 0:0, 0:0)
GIONIS Panagiotis – PETE Zolt 3 : 0 (11:3, 11:7, 11:5, 0:0, 0:0)

Men´s ECL, Gr. D, R6
GV HENNEBONT (FRA) – BOGORIA GRODZISK MAZOWIECKI (POL) 1 : 3

PROKOPCOV Dimitrij – GÓRAK Daniel 1 : 3 (11:8, 11:13, 5:11, 3:11, 0:0)
KREANGA Kalinikos – OH Sang Eun 0 : 3 (8:11, 6:11, 11:13, 0:0, 0:0)
ROBINOT Quentin – FLORAS Robert 3 : 0 (15:13, 11:3, 11:5, 0:0, 0:0)
PROKOPCOV Dimitrij – OH Sang Eun 1 : 3 (11:6, 2:11, 7:11, 3:11, 0:0)

UMMC with clear win and top position in ECL

UMMC with Jun MIZUTANI won with 3:0 against Saarbrucken and secured the first place in the final standing of Group C in the European table tennis Champions League. Here are the results:

UMMC – Saarbrucken 3:0

Jun MIZUTANI – Tiago APOLONIA 3:0 (11:7, 11:9, 11:6)
Alexander SHIBAEV – Adrien MATTENET 3:2 (6:11, 8:11, 11:6, 11:4, 11:7)
Joao MONTEIRO – Bojan TOKIC 3:2 (4:11, 8:11, 11:4, 11:9, 12:10)

Fenerbahce with another win in WECL

Fenerbahce secured their place in the semifinal stage of Women European table tennis Champions League with a win versus SVNO STROCK away. Here are the results from the individual matches:

WECL Round 4, Group A

SVNO STROCK – Fenerbahce 1:3

Matilda EKHOLM – Irene IVANCAN 2:3 (11:8, 11:9, 7:11, 6:11, 6:11)
Tetyana BILENKO – WU Yang 2:3 (7:11, 11:8, 2:11, 11:3, 2:11)
Dora MADARASZ – Yana NOSKOVA 3:0 (11:4, 11:8, 11:4)
Lea RAKOVAC – WU Yang 0:3 (6:11, 7:11, 5:11)

Two away wins in today’s two Champions League matches

Two matches from European table tennis Champions League have been played today. The visitors took the wins in both and here are the results:

WEINVIERTEL NIEDERÖSTERREICH (AUT) CHARTRES ASTT (FRA) 2 : 3
HOU Yingchao GERELL Par 3 : 2 (6:11, 11:7, 9:11, 11:1, 11:8)
FEGERL Stefan GAO Ning 2 : 3 (7:11, 11:2, 5:11, 11:8, 6:11)
HABESOHN Daniel GARDOS Robert 1 : 3 (13:11, 9:11, 7:11, 10:12, 0:0)
HOU Yingchao GAO Ning 3 : 0 (11:9, 12:10, 11:9, 0:0, 0:0)
FEGERL Stefan GERELL Par 2 : 3 (11:5, 2:11, 4:11, 11:5, 9:11)

SPG WALTER WELS (AUT) GV HENNEBONT (FRA) 0 : 3
PETE Zolt KREANGA Kalinikos 2 : 3 (12:10, 6:11, 15:13, 7:11, 6:11)
PLATTNER Dominique CHEN Chien-An 1 : 3 (11:8, 7:11, 3:11, 8:11, 0:0)
DEMETER Lehel PROKOPCOV Dimitrij 0 : 3 (7:11, 7:11, 7:11, 0:0, 0:0)

Borussia, Orenburg and UMMC won again in the Champions League

The matches from European table tennis Champions Leaguer were played. Three teams continue to be perfect so far and these are Orenburg, UMMC and Borussia. Here are all the results so far from MECL Round 4:

Group A: Olimpia – Orenburg 1:3
WANG Yang – Vladimir SAMSONOV 0:3 (8:11, 5:11, 4:11)
Patryk ZATOWKA – Dimitrij OVTCHAROV 0:3 (11:13, 7:11, 8:11)
Yoshida KAII – Alexey SMIRNOV 3:1 (10:12, 11:8, 11:4, 11:9)
WANG Yang – Dimitrij OVTCHAROV 2:3 (11:7, 8:11, 11:9, 7:11, 5:11)

Group A: Roskilde – Pontoise 0:3
Allan BENTSEN – Marcos FREITAS 0:3 (4:11, 6:11, 7:11)
Finn TUGWELL – WANG Jian Jun 0:3 (5:11, 11:13, 8:11)
Claus NIELSEN – Kristian KARLSSON 1:3 (11:6, 8:11, 5:11, 9:11)

Group B: Eslovs – Werder Bremen 3:2
XU Hui – Adrian CRISAN 3:1 (11:9, 11:3, 5:11, 11:9)
Robert SVENSSON – Bastian STEGER 1:3 (11:8, 9:11, 9:11, 5:11)
Mattias OVERSJO – Hunor-Janos SZOCS 1:3 (8:11, 11:9, 4:11, 11:13)
XU Hui – Bastian STEGER 3:2 (9:11, 14:12, 11:13, 11:4, 11:7)
Robert SVENSSON – Adrian CRISAN 3:2 (12:14, 11:9, 11:5, 4:11, 14:12)

Group C: Angers – UMMC 2:3
Jens LUNDQVIST – Joao MONTEIRO 3:0 (11:8, 12:10, 11:6)
Christophe LEGOUT – Jun MIZUTANI 1:3 (6:11, 4:11, 13:11, 4:11)
Benjamin BROSSIER – Alexander SHIBAEV 3:2 (11:13, 11:5, 11:8, 6:11, 11:6)
Jens LUNDQVIST – Jun MIZUTANI 2:3 (5:11, 11:9, 8:11, 11:8, 6:11)
Christophe LEGOUT – Joao MONTEIRO 1:3 (11:8, 5:11, 7:11, 6:11)

Group C: Sten Marketing – Saarbrucken 1:3
Pavel SIRUCEK – Bojan TOKIC 0:3 (9:11, 6:11, 6:11)
Tomas TREGLER – Tiago APOLONIA 3:1 (11:4, 6:11, 11:9, 11:9)
Petr KORBEL – Adrien MATTENET 2:3 (11:9, 2:11, 13:11, 4:11, 10:12)
Pavel SIRUCEK – Tiago APOLONIA 0:3 (9:11, 5:11, 6:11)

Group D: Bogoria Grodzisk – Borussia Dusseldorf 1:3
OH Sang Eun – Sharat Kamal ACHANTA 3:0 (11:7, 11:9, 11:9)
Robert FLORAS – Timo BOLL 0:3 (6:11, 7:11, 2:11)
Daniel GORAK – Panagiotis GIONIS 1:3 (11:8, 5:11, 9:11, 10:12)
OH Sang Eun – Timo BOLL 2:3 (4:11, 12:10, 8:11, 12:10, 6:11)

Two more matches will be held tomorrow and these are Wienviertel Niederosterrecih – Chartres and Walter Wels – Hennebont.

Sports betting and table tennis betting could be dangerous. You should play it just for fun. The links above are affiliate links, but have only informative character.